UCZNIOWIE ZE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W WIELGIEM ŚWIĘTUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - Janusz Korczak

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wielgiem włączył się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpili także uczniowie SOSW w Wielgiem. W tym dniu pamiętaliśmy o kolorze niebieskim we wszystkich działaniach podejmowanych w ramach obchodów Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie ubrani na niebiesko lub z dodatkami w ubiorze w kolorze niebieskim, w sali przystrojonej w balony i napisy w kolorze niebieskim wzięli udział w zajęciach warsztatowych poświęconych prawom dziecka. Po zaznajomieni z tematyką zajęć obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Wszyscy mamy prawa”. Uczniowie poznali Tusię, Pula i ich przyjaciela Zasia poszukujących kolorowych praw dziecka. Poznali opowieść o wyjątkowych prawach dziecka, dowiedzieli się, że prawa są po to, aby żyć szczęśliwie i bezpiecznie, że wszyscy ludzie na całym świecie mają prawa, ale dzieci mają wyjątkowe prawa, ponieważ dzieci są wyjątkowe. Uczniowie nie tylko oglądali prezentację, ale również aktywnie uczestniczyli - odpowiadali na pytania, śpiewali wspólnie piosenkę z bohaterami animacji, gestem prezentowali poznane prawa.  Następnie każdy zespół z przygotowanych materiałów wykonał plakat – „Kolaż Praw Dziecka”. Po zaprezentowaniu prac i podsumowaniu zajęć w formie quizu, przygotowali się do wyjścia w ramach NIEBIESKIEGO MARSZU DLA PRAW DZIECKA. Uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy SOSW w Wielgiem wyszli z niebieskimi balonami, aby zamanifestować, że prawa dziecka nie są nam obojętne. To był udany dzień, przeżyty wspólnie z całą społecznością Ośrodka.

Koordynator: Agnieszka Kucińska

Praw_dziecka00001