Dzień Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości, która upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku - Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku (nie było obchodzone w czasie niemieckiej okupacji oraz w okresie sprawowania w Polsce władzy przez rząd komunistyczny). Przywrócono je podczas transformacji systemowej w 1989 roku, jednocześnie ustanawiając je dniem wolnym od pracy. W wielu miejscach naszego kraju, jak co roku, odbywały się uroczyste obchody.

Organizowano marsze i uroczystości upamiętniające odzyskanie suwerenności przez Polskę. Co roku, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem, cześć Niepodległej oddają wielowymiarowo. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Podczas spotkania, po krótkim wprowadzeniu w nastrój święta, omówieniu znaczenia obchodzonej uroczystości, słów wolność i niepodległość oraz symboli narodowych i zaprezentowaniu kilku faktów historycznych przez nauczyciela, dzieci opowiadały o tym, w jaki sposób powstało państwo polskie, dlaczego data 11 listopada jest tak istotna dla Polaków?, Dlaczego Polska nie była wolnym krajem? Próbowali także odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest patriotyzm, jakie postawy ludzi, żyjących w wolnym kraju, można uznać za patriotyczne. Po zakończeniu dyskusji uczniowie zaprezentowali przepiękny spektakl z wykorzystaniem biało-czerwonych szarf. Wychowankowie wzięli także udział w konkursie pieśni i piosenek patriotycznych, odśpiewali m.in. „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Pierwszą kadrową”. Na zakończenie uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Nasze symbole narodowe”. Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem wzięła także udział w akcji „Szkoła do hymnu” i 8 listopada o godz. 11:11 uczniowie oraz pracownicy wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Autor: Marta Wiwatowska - Szczutkowska

patriotyczny_00001