Warsztaty historyczno-patriotyczne

W dniu 29 kwietnia 2025 roku w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty historyczno-patriotyczne, podczas których uczniowie w przystępny i angażujący sposób poznawali najważniejsze wydarzenia oraz symbole związane z historią Polski i Europy.

Zajęcia rozpoczęliśmy od omówienia Chrztu Polski – wydarzenia uznawanego za symboliczny początek państwowości naszego kraju. Następnie skupiliśmy się na majowych świętach narodowych: Święcie Pracy, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Warsztaty zakończyliśmy rozmową o Unii Europejskiej – jej historii, wartościach oraz roli Polski jako jej członka. Podczas prezentacji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak w różnych językach państw członkowskich mówi się „dzień dobry”, co wzbudziło ich duże zainteresowanie i było ciekawym sposobem na poznanie różnorodności kulturowej Europy.

Zajęcia miały charakter aktywizujący – nie zabrakło rozmów, prezentacji, wspólnych działań plastycznych oraz symbolicznych gestów. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowaniu dekoracji, samodzielnie umieszczali flagę państwową na stojaku, a także rozwiązywali krzyżówkę tematyczną, która pozwoliła im w atrakcyjny sposób utrwalić zdobytą wiedzę.

Warsztaty przebiegły w atmosferze refleksji, szacunku i radości ze wspólnego świętowania naszej historii i tożsamości.

Autor: Paulina Trojanowska 

warsztaty_00001
warsztaty_00002
warsztaty_00003
warsztaty_00004
warsztaty_00005
warsztaty_00006
warsztaty_00007
warsztaty_00008
Serdeczne podziękowania!

Dziękujemy panu staroście golubsko-dobrzyńskiemu Jackowi Foksińskiemu oraz p. Mariuszowi Wilczyńskiemu, właścicielowi Zakładu Drogowo-Budowlanego Rogowo sp. k. za przekazanie sprzętu sportowego, który nasi uczniowie będą wykorzystywać podczas zajęć wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej i terapii integracji sensorycznej.  

0C513B87-6245-4D22-909C-DE8396106D06
Kwiecień miesiącem autyzmu

W ramach obchodów miesiąca wiedzy na temat autyzmu, odbyły się w naszym Ośrodku warsztaty mające na celu poszerzenie świadomości uczniów na temat spektrum autyzmu oraz rozwijania empatii i zrozumienia dla osób z ASD.

Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną pt. „Autyzm – fakty i mity”, podczas której uczniowie poznali najważniejsze informacje dotyczące autyzmu, obalili popularne stereotypy i zdobyli rzetelną wiedzę na temat funkcjonowania osób ze spektrum.

Następnie wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny „Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan”, który w przystępny i wzruszający sposób przybliżył codzienność dziecka z autyzmem oraz jego potrzeby i sposoby komunikacji.

W dalszej części zajęć dzieci zaangażowały się w aktywność zespołową polegającą na ułożeniu z puzzli słowa „AUTYZM”, co symbolizowało wspólne działanie i wsparcie dla osób ze spektrum.

Kolejnym etapem były zabawy sensoryczne, które miały na celu ukazanie, z jakimi doznaniami i wyzwaniami sensorycznymi mogą zmagać się osoby z autyzmem:

  • Malowanie w rękawicach kuchennych– ćwiczenie miało na celu pokazanie trudności w zakresie motoryki i czucia.
  • Zaczarowany worek– uczniowie z zamkniętymi oczami rozpoznawali ukryte przedmioty za pomocą dotyku.
  • Układanie piłeczek przy użyciu szczypców do ogórków– zadanie rozwijające precyzję i koordynację.
  • Wyszukiwanie szklanych kulek w misce z grochem– ćwiczenie skupiające się na odbiorze bodźców dotykowych.
  • Ścieżka sensoryczna– uczniowie przemierzali trasę złożoną z różnych faktur i materiałów, co pozwoliło im doświadczyć różnych wrażeń zmysłowych.

Zajęcia przebiegły w serdecznej, wspierającej atmosferze. Warsztaty nie tylko wzbogaciły uczestników o nowe informacje, ale także umożliwiły im lepsze zrozumienie świata osób z autyzmem poprzez aktywne doświadczanie.

Autor: Paulina Trojanowska

autyzmu_00001
autyzmu_00002
autyzmu_00003
autyzmu_00004
autyzmu_00005
autyzmu_00006
autyzmu_00007
autyzmu_00008
autyzmu_00009
autyzmu_00010
autyzmu_00011
nasz uczeń z kolejnym wojewódzkim sukcesem!

Igor Rogowski, uczeń zespołu edukacyjno-terapeutycznego ZET II, odniósł kolejny znaczący sukces – zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Przez niebieskie okulary – autyzm Twoimi oczami”. Jego praca została wyróżniona spośród wielu zgłoszeń nadesłanych przez uczniów szkół specjalnych z całego województwa.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas konferencji „Przez niebieskie okulary – trzy perspektywy autyzmu”, zorganizowanej pod Honorowym Patronatem Starosty Bydgoskiego Piotra Kozłowskiego. Podczas wydarzenia Powiat Bydgoski reprezentowała Członkini Zarządu – Iwona Lichocka, a patronat medialny objęło Polskie Radio PiK.

To już kolejne osiągnięcie Igora na szczeblu wojewódzkim – wcześniej zdobył I miejsce w konkursie o obowiązkach i prawach dziecka. Jego sukcesy są wynikiem talentu, systematycznej pracy oraz wsparcia nauczycieli.

Gratulujemy Igorowi i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

Autor: Paulina Trojanowska

att.uWJ1nzxtOqKx_onsxHFYIRLKCb_DEm9OPfz3sSsPlhs
IMG_0469
IMG_0472
IMG_0473