W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu wyruszyliśmy na rajd pieszy wokół Jeziora Wielickiego. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok!

Oprócz rajdu pieszego wokół Jeziora Wielickiego zorganizował również wyjazd na hipoterapię do Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji Konnej w Jastrzębiu. Wychodząc naprzeciw specjalnym potrzebom uczniów i oczekiwaniom rodziców, systematycznie w ramach działalności rehabilitacyjnej i rekreacyjnej organizowane są w SOSW w Wielgiem zajęcia w formie hipoterapii, co w tym roku jest zbieżne z inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie.

Organizowane tego typu zajęcia to rehabilitacja uczniów SOSW w Wielgiem w szerokim zakresie i wymiarze. Jest to zarówno rehabilitacja fizyczna, psychiczna jak i społeczna. Oprócz jazdy konnej uczniowie angażują się w prace związane z porządkowaniem pomieszczeń dla koni, przygotowaniem koni do jazdy konnej, maja możliwość obcowania bezpośredniego ze zwierzęciem- dotykają go, współpracują ze sobą, budują postawę odpowiedzialności za siebie, poznają się w nowych rolach i okolicznościach, co daje możliwość zwiększania poczucia własnej wartości, pewności siebie, rozwijania pozytywnych kontaktów społecznych. Ośrodek położony jest w pięknej okolicy, zalesionej, odizolowanej od zgiełku miejskiego, więc jest również okazja do spacerów po lesie, obcowania z przyrodą i naturą, aktywnego spędzenia czasu. Zajęcia te mają nie tylko w założeniach rehabilitację, ale mają również aspekt wychowawczy i społeczny.

Zwieńczeniem zajęć jest wspólnie spędzony czas przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Pogoda w tym roku dopisuje, więc nie będzie to ostatni wyjazd na tego rodzaju zajęcia rehabilitacyjne z udziałem wszystkich uczniów Ośrodka.

Realizacja tych zadań możliwa jest m.in. dzięki środkom pozyskanym z tytułu odpisu 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkim darczyńcom Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem w imieniu członków i uczniów SOSW w Wielgiem bardzo gorąco dziękujemy.

Autor: Agnieszka Kucińska